Diskusie, workshopy, výmena skúseností – hodnotíme náš pobyt na stretnutí európskych kultúrnych centier v Prahe
Skúsenosti, ktoré vieme pretaviť do lepšieho diváckeho zážitku nezbierame len u nás v Malom Berlíne. Pár dní dozadu sa väčšia časť nášho tímu presunula do Prahy na stretnutie nezávislých európskych kultúrnych centier Trans Europe Halles Conference 93.
Podujatie, ktorého hlavnou témou bola Kultivácia, hostilo Studio Alta vo štvrti Karlín. Takéto stretnutia bývajú najmä miestom na nadväzovanie kontaktov, na stretnutia, workshopy, prednášky a na spomínané získavanie skúseností. No a, samozrejme, na nadväzovanie nových spoluprác. Najmä tie mal na starosti riaditeľ Malého Berlína Michal Klembara. „Mojou hlavnou úlohou, spolu s kolegyňou Máriou, bolo dotiahnuť partnerstvá s niekoľkými kultúrnymi centrami pre náš projekt, ktorý pripravujeme na podanie pre International Visegrad Fund. Budeme v ňom mať štyroch zahraničných partnerov, s ktorými sme to mali v rôznom štádiu odkomunikované síce už pred stretnutím, ale potrebovali sme si to so všetkými prejsť poriadne, vysvetliť si nejasnosti a dohodnúť sa na konkrétnych výstupoch projektu,“ vysvetlil Michal. Zároveň dodal, že cieľom bolo nájsť partnerov pre ďalší projekt, ktorý chce kultúrne centrum podávať počas jesene v grantovej schéme Erasmus+.
Rozhovory s kultúrnymi centrami a pracovníkmi mimo Malého Berlína si pochvaľovala aj Mária Šimončičová. Pre Malý Berlín pracuje externe, potešila ju možnosť prebrať spoločné témy s ľuďmi zo zahraničia. „Pre naše projekty je to veľmi motivačné a tiež mám pocit, že naše budúce projekty sa takto viac zosobňujú a získavajú nový zmysel, ktorý sme my sami predtým nevideli,“ objasňuje Mária. Dodáva, že veľa jej dali aj rozprávania bieloruských umelcov a ľudí z ukrajinských kultúrnych centier, ktoré boli súčasťou programu.
Pre zástupkyňu riaditeľa, Soňu Jakubove, to bola tretia TEH konferencia. Prvýkrát sa jej podarilo zúčastniť sa stretnutia siete Easthub, venujúcej sa kultúrnym centrám strednej a východnej Európy. „Spoločne sme s členmi z Ukrajiny, Gruzínska, Maďarska, Česka, Lotyšska a Bieloruska hľadali možnosti, ako si navzájom pomáhať a odovzdávali skúsenosti, s ktorými momentálne pracujeme,“ priblížila Soňa. Okrem nových stretnutí dostala šancu stretnúť aj s členmi kultúrneho centra KKC v Rige, kde pred viac ako štyrmi rokmi, práve vďaka kultúrnej sieti Trans Europe Halles, bola na dvojtýždňovom výmennom pobyte. Nazbierala aj nové kontakty: „Mali sme jedinečnú príležitosť spoznať sa s členmi centier z Toronta, Británie, Talianska, Česka a mnohých iných.“
Technicky sme vlani pomáhali realizovať TEH Camp Meeting v bratislavskej Cvernovke. Konferencia býva, navyše, ešte väčšia, preto nás organizátori oslovili, či by sme aj tentoraz na Pražskom podujatí nepriložili ruku k dielu. Do hlavného mesta Českej republiky tak cestovalo s výpravou kultúrneho centra Malý Berlín aj jeho technické oddelenie. Svoje nasadenie náš hlavný technik Julo Selnekovič pragmaticky zhrnul takto: „Dostali sme kľúče do celého objektu a pustili sme sa do príprav. Mali sme na starosti dve miestnosti, Jozef Obývák a ja Event room. Okrem toho sme mali spoločne na starosti technické zabezpečenie performance s názvom PERMEANCE, ktorá prebiehala v priľahlom parku a v záhrade Alty.“ Prípravy a samotné predstavenie komplikovalo veterné a daždivé počasie, ale nakoniec chlapci všetko zvládli. „Do Prahy sme síce išli pracovne, ale ani neviem, ako rýchlo nám to celé zbehlo. Tento TEH meeting sme si užili – najmä vďaka dobrej spolupráci s tamojším kultúrnym centrom, ale aj zaujímavému programu, ktorého sme boli popri práci svedkami,“ dopĺňa ho ďalší technik Jozef Trnka.
A ako konferenciu prežili stážistka Zoe a dobrovoľníčka Soňa?
Prekvapivé, otvorené, plné nových skúseností aj pocitu bezpečia. Takto opísala dni v pražskej Alte naša zvyčajne tichá stážistka Zoe. „Možnosť rozprávania sa na verejnosti bola pre mňa takmer nepredstaviteľná, preto som potrebovala trochu času na adaptáciu,“ prezradila. Viac zo svojich dojmov napíše už čoskoro v blogu na našom webe.
Ako prínos v rámci svojej stáže v Malom Berlíne hodnotí TEH konferenciu Soňa Mikulášová. „Dojem na mňa urobil samotný pobyt a fungovanie väčšieho kultúrneho centra Alta, kde sa konferencia konala. Z účinkujúcich to bola riaditeľka kultúrneho centra Alta. Tiež bolo pre mňa prínosné osobné stretnutie v kruhu East hub založené naším Michalom,“ opisuje Soňa, ktorú môžete stretnúť na našich podujatiach. Zároveň si chválila aj atmosféru.
Inšpirácie čerpala zostava z Malého Berlína aj pre budúci zaujímavý program. Hudobný špecialista Michal Mikuláš si nenechal ujsť lákavú diskusiu s názvom Presentation About Vinyl Culture, ktorá sa, ako už názov napovedá, venovala stále rastúcemu dopytu po vinylovej hudbe. „Načrtli a prediskutovali sa otázky o implementovaní tejto témy do programov kultúrnych centier, čím sa zohľadňuje najnovší trend pre túto oblasť. V jednotlivých štátoch je situácia rôzna, preto bola diskusia plodná,“ potešil sa Michal Mikuláš.
Celá výprava Malého Berlína sa zhodla, že sa už teraz teší na najbližší TEH meeting, ktorý bude určite rovnako zaujímavý a inšpirujúci.
Malý Berlín sa mohol TEH Conference 93 zúčastniť vďaka podpore od Fondu na podporu umenia. Ďakujeme!