Udalosti zo 7. októbra 2023 radikálne zmenili politickú situáciu na Blízkom východe. Nová „vojna“ medzi Izraelom a Hamasom v Gaze zastavila proces normalizácie medzi Izraelom a niektorými arabskými štátmi a zvýšila mieru nestability v regióne.
Rastú obavy o demokraciu v Izraeli. Hrozí potenciálny kolapsu Libanonu. Situáciu v regióne stále ovplyvňuje vojna v Sýria a regionálne ambície Ruska, Iránu a Turecka. Čo je príčinou, že situácia na Blízkom východe je dnes výbušnejšia než pred pár rokmi? Odpovede na tieto otázky budeme hľadať spolu s politológom a odborníkom na Blízky východ, Marekom Čejkom.
Online vysielanie: www.fb.com/wetzlerinstitute
Moderátori: Jakub Škoda a Jozef Lenč
Hosť: Marek Čejka, politológ, odborník na Blízky východ
Viac o téme
Súčasťou tohto konfliktu je Operácia Prosperity Guardian, s cieľom minimalizovať útoky jemenských Húsiov na medzinárodnú lodnú dopravu v Červenom mori. Lenže situácia eskaluje aj na iných miestach regiónu. Spojené štáty obvinili Irán zo zodpovednosti za útok na leteckú základňu v Erbile, ktorý zrealizovali pro-iránske milície Kataib Hizballáh v Iraku. Na konci januára 2024 zabili neznámi bojovníci niekoľko amerických vojakov v Jordánsku.
Pred útokmi zo 7. októbra 2023 sa oprávnene zdalo, že mnohí lídri arabského sveta zabudli na Palestínčanov. Politické kalkulácie, predovšetkým dvojštátne riešenie s nezávislým palestínskym štátom, boli kľúčovým cieľom Bidenovej administratívy pri plánovaní povojnovej budúcnosti v regióne, ktorú však odmieta izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Rastú obavy o demokraciu v Izraeli. Hrozí potenciálny kolapsu Libanonu. Situáciu v regióne stále ovplyvňuje vojna v Sýria a regionálne ambície Ruska, Iránu a Turecka. Hromadiace sa krízy môžu vyústiť do „bláznivého“ konfliktu.
Čo je príčinou, že situácia na Blízkom východe je dnes výbušnejšia než pred pár rokmi? Aké sú možné východiská z tejto situácie? Hrozí nám regionálny konflikt s globálnymi presahmi?
Marek Čejka
Český politológ a právnik, ktorý sa zameriava na problematiku Blízkeho východu a Maghrebu. Venuje sa izraelsko-palestínskemu konflliktu, arabskému nacionalizmu a vzťahmi medzi náboženstvami (kresťanstvo, islamizmus) a politikou. Politológiu a právo vyštudoval na Masarykovej univerzity v Brne a absolvoval aj ročnú stáž na Hebrejskej univerzite v Izreali. Pôsobil v súdnej praxi, v redakcii právneho časopisu Jurisprudence a od roku 2009 je výskumným pracovníkom Ústavu mezinárodních vztahů v Prahe.