Druhý ročník jediného festivalu seriálovej tvorby na Slovensku.
Program festivalu
Piatok 18. 9. 2020
14:00 | Dotazník o seriálovej tvorbe – prezentácia
15:00 | Postavenie autorov v audiovízii – diskusia
17:00 | Práca pre televízie v období karantény – diskusia
19:00 | Networking lounge
20:00 | Networking party
Sobota 19. 9. 2020
10:00 | Reflexia slovenského seriálu za rok 2019 – reflexia a diskusia
11:00 | Tvorba pre deti a mládež na Slovensku – reflexia a diskusia
13:00 | Mladý slovenský seriál – prezentácie
15:00 | Je možné na Slovensku vytvoriť mladý seriál? – diskusia
16:00 | Centrálny register námetov RTVS – prezentácia a diskusia
18:00 | Poznáte slovenský seriál? – kvíz
19:00 | Networking lounge
20:00 | Networking party
Nedeľa 20. 9. 2020
10:00 | Postava je príbeh – workshop
Reflexie
Reflexia slovenského seriálu za rok 2019
Kritické zhodnotenie slovenskej seriálovej tvorby za rok 2019 pripravila filmová kritička Zuzana Sotáková.
Tvorba pre deti a mládež na Slovensku
Text o histórii a súčasnosti tvorby pre deti a mládež na Slovensku napísal filmový kritik Michael Papcún.
Diskusie
Práca pre televízie v období karantény
Jedna karanténa je za nami a ďalšia možno za dverami. Aké možnosti majú ľudia v televíznej produkcii, ktorí sú závislí od seriálových objednávok?
Tvorba pre deti a mládež na Slovensku
Diskusiu otvorí príspevok Michaela Papcúna o histórii a súčasnosti tvorby pre deti a mládež. Základnými otázkami diskusie bude, či je programov pre deti na Slovensku dostatok, či nezabúdame na mládež a ako možno zatraktívniť túto tvorbu z pohľadu vysielateľov.
Je možné na Slovensku vytvoriť mladý seriál?
Diskusia k prezentácii o mladom slovenskom seriáli. Diskusia bude zameraná na možnosti pomoci mladým autorom a vytváranie zázemia pre autorské seriálové projekty.
Prezentácie
Centrálny register námetov
Centrálny register námetov je elektronický systém a zároveň platforma rtvs systematickej práce s vlastnými námetmi od tvorcov a produkčných spoločností. V tomto roku rtvs plánuje vydať viacero cielených výziev, pomocou ktorých bude hľadať kreatívcov pre vlastné relácie a programy. Príďte sa dozvedieť viac o fungovaní crn-u a o tom, čo má rtvs v pláne na rok 2021.
Mladý slovenský seriál
Majú mladí autori na Slovensku šancu priniesť nové pohľady a formáty do seriálovej produkcie? Prezentácie mladých autorov, ich projektov a rôznych prekážok, s ktorými sa stretávajú.
Dotazník o seriálovej tvorbe
Dotazník slúži na zmapovanie nastavenia audiovizuálneho priemyslu z pohľadu autorov seriálovej tvorby.
Kvíz
Poznáte slovenský seriál?
Nie je veľa ľudí, ktorí sa môžu pochváliť, že majú zmapovanú slovenskú seriálovú produkciu. Po absolvovaní tohto kvízu, budete jedným z nich.
Workshopy
Autorské právo v audiovízii
Aké sú najčastejšie problémy audiovizuálnych tvorcov pri uzatváraní licenčných zmlúv? Ako sa s nimi vysporiadať? Na čo majú autori právo, na čo majú právo producenti a televízie? Na aké odmeny majú autori nárok? Ako sa o ne nepripraviť a ako ich získať? Ako a v čom vám môže pomôcť LITA?
LITA, autorská spoločnosť a festival Pilot pozývajú audiovizuálnych tvorcov na workshop, ktorý vám pomôže zorientovať sa v autorskom práve a jeho špecifikách pre oblasť seriálovej tvorby. Dostanete odpovede na najčastejšie otázky. Prakticky si prejdeme riešenie problémov, s ktorými sa stretávate, aj proces nahlasovania vašich diel do LITA.
Workshop je určený všetkým tvorcom v audiovízii – režisérom, scenáristom, autorom dialógov a.i. Workshop vedie Lucia Miklasová.
LITA, autorská spoločnosť, je občianske združenie autoriek a autorov z oblasti literatúry, divadla, audiovízie a výtvarného umenia. Pomáha tvorcom spravovať ich autorské práva a v ich mene licencuje, teda udeľuje súhlasy na použitia ich diel. Primárne sa venuje kolektívnej správe práv: pre autorov vyberá odmeny a náhrady odmien za rôzne použitia ich diel. Snaží sa autorov odbremeniť od administratívy spojenej s dohodami o používaní ich diel a zároveň im pomáhať uzatvárať férové licenčné zmluvy.
Prostredníctvom Fondu LITA finančne podporuje mnohé významné kultúrne projekty a vzdelávacie podujatia v oblasti autorského práva. Usiluje sa o zvýšenie povedomia o autorskom práve u používateľov aj u autorov samotných. Organizuje workshopy a semináre, ktorými sa snaží pomôcť autorom zorientovať sa v tejto zložitej problematike.
Postava je príbeh
Praktický workshop zameraný na vytvorenie námetu pre televízny formát, ktorý vedie scenáristka a dramaturgička TV JOJ Bronislava Balašková.
Ako vytvoriť dramatickú postavu, čo je vonkajší a vnútorný život postavy a prečo je dôležitý? Čo znamená, že postava je dej a ako sa vytvára? Ako sa dá rozprávať obrazom a ako má postava rozprávať v dialógoch? Ako vytváranie postavy odkrýva príbeh a ako ten príbeh zabaliť do námetu, ktorý dokáže zaujať?
Bronislava Balašková študovala francúzsky jazyk a výtvarnú výchovu na PdF UK. Z oboch si odniesla hlavne lásku k umeniu, ktorú potom päť rokov trénovala na kreatíve v reklamných agentúrach. Ďalších 15 rokov sa s láskou venuje tvorbe, písaniu a dramaturgii televíznych formátov. Ako autorka alebo dramaturgička spolupracovala na show Hit storočia, Môj najmilší hit, Eurosong, Hudobná horúčka, Showdance, Legendy popu a seriáloch Panelák, Aféry, Pod povrchom, Som mama, Trhlina, Jenny a Za sklom. Druhá séria Za sklom získala v roku 2019 cenu OTO týždenníka Plus 7 dní za televízny počin roka a tretia séria získala tento rok cenu OTO v kategórii seriál roka.
Podujatie organizuje: o. z. Metaforum spoločne s o. z. Publikum.sk.
Finančnými partnermi programu sú: Audiovizuálny fond a LITA, autorská spoločnosť.
Hlavným mediálnym partnerom je: TV JOJ.
Partnermi podujatia sú: FMK UCM v Trnave, RTVS, Slovenský filmový ústav.