O tom, že umenie či tvorivá činnosť majú pozitívny dopad na duševné zdravie, všetci vieme. Umenie uchopuje spomienky, skúma emócie, skúsenosti či plynutie času.
Do najbližšieho Rastru prijala pozvanie galerijná pedagogička, kurátorka a výtvarníčka Lucia Kotvanová a kultúrna manažérka a publicistka Michaela Kučová. Hostky nám priblížia najnovšie výskumy, ktoré potvrdzujú, že kultúra a kreatívne aktivity môžu byť súčasťou riešení psychickej záťaže či duševnej nepohody.
Dozvieme sa viac o konkrétnych príkladoch a programoch zo zahraničia, kde bolo do praxe zavedené predpisovanie tvorivej či kultúrnej aktivity priamo od lekárskej ordinácie.
Lucia Kotvanová
je galerijná pedagogička, kurátorka a výtvarníčka. Pôsobila v Kunsthalle Bratislava kde spolu s Danielou Čarnou vydali dve publikácie. Študovala odbor Animácia výtvarného umenia (Bc.) na Trnavskej univerzite a na Vysokej škole výtvarných umenií v Ateliéri IN (Mgr. Art). Ako výtvarníčka sa zameriava na spoločenské témy a formy interaktívnych intermediálnych diel a inštalácií. Zároveň sa venuje organizovaniu výstav a kultúrnych podujatí mladého súčasného umenia v alternatívnych priestoroch ako aj vo verejnom priestore.
Michaela Kučová
je kultúrna manažérka a publicistka, pracuje v Kancelárii Kreatívnej Európy. Pôsobila v tíme EHMK Trenčín 2026 či ako PR manažérka Mestskej knižnice v Bratislave, spolupracovala s množstvom zriaďovaných inštitúcií aj mimovládnych organizácií pôsobiacich v kultúre. Je spoluzakladateľkou newslettra Kurník a pravidelne publikuje aj v ďalších odborných i spravodajských médiách. Je autorkou výskumu Umenie pre duševné zdravie: Potenciál predpisovania umenia na Slovensku.