fbpx

FÓRUM ZAHRANIČNEJ POLITIKY
Wetzlerov inštitút pozýva na konferenciu o výzvach pre slovenskú zahraničnú politiku.


V novodobých dejinách Slovenska bolo niekoľko rozhodujúcich momentov, ktoré sa výrazne zapísali do charakteru republiky a dlhodobo formujú jej spoločensko-politický a ekonomický vývoj. K takýmto medzníkom rozhodne patrí vstup Slovenskej republiky do Európskej únie.

Počnúc 1. májom 2004 teda píšeme našu európsku kapitolu dejín a naplnili sa výzvy a vízie politiky po-novembrového budovania demokracie. Sme v prominentnom „klube“ vyspelých štátov, a čo ďalej? Akým spôsobom sa chceme spolupodieľať na budúcnosti našej Únie a akým spôsobom chceme posilňovať idey a hodnoty Európskej únie na národnej i regionálnej úrovni? Akú Európsku úniu chceme?
Na tieto otázky budeme hľadať odpovede s našimi hosťami, ktorí sú poprednými expertmi a expertkami v oblasti kreovania a analýzy európskych politík na úrovní Únie až po naše regióny. Cieľom konferencie je poukázať na rozmanitosť a regionálny kontext európskych politík.

PROGRAM:

14.00 – 14.15
OTVORENIE: Jozef Lenč

14.15 – 14.45
KEYNOTE PREJAV: Jozef Viskupič
Dvadsať rokov európskej perspektívy Trnavského samosprávneho kraja (pozitíva, negatíva a výzvy)

14.45 – 16.00
DVADSAŤ ROKOV FUNGOVANIA TT SK V EURÓPSKEJ ÚNII: AKTUÁLNE VÝZVY REGIONÁLNEJ POLITIKY

Európske regióny a mestá sú motivované k tomu, aby prostredníctvom spoločných programov, projektov a sieti aktivít spolupracovali a vymieňali si vedomosti a skúsenosti. Belgické mesto Mons v marci 2024 hostilo Samit regiónov a miest (European Committee of the Regions). Čo bolo nosnými témami tohto samitu? Akým spôsobom vedia miestne a regionálne samosprávy participovať na politikách Európskej únie?

Hostia:
Richard Rybníček, primátor mesta Trenčín a prezident Únie miest Slovenska
Michaela Paľašová, špecialistka pre európske záležitosti TT SK


Moderátor: Jakub Škoda

16.00 – 16.15
Coffee break


16.15 – 17.30
VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU: AKÚ EURÓPSKU ÚNIU CHCEME?

V ostatných piatich rokoch čelila Európska únia viacerým krízam. Počnúc pandémiou covid-19, cez vojnu v Ukrajine až po post-covidovú infláciu, ktorú znásobili dopady ruskej invázie do Ukrajiny. Tieto krízy oslabili vieru v Úniu a jej schopnosť byť životaschopným spoločenstvom, ktorý má autoritu do vnútra spoločenstva a rešpekt v medzinárodnom.
Voľby do Európskeho parlamentu sú dôležitou súčasťou kreovania inštitúcií Únie a nastoľovania jej politík. Prečo je dôležité zúčastniť sa volieb do EP? Prečo sa vo voľbách nedarí nadnárodným (európskych) politickým stranám? Aká bude Európska únia po týchto voľbách?

Hostia:
Vladimír Šucha, vedúci zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike
Robert Sermek, vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku
Moderátori: Jozef Lenč a Jakub Škoda

17.30 – 17.50
Coffee break

17.50 – 19.30
SLOVENSKO V ÚNII: KAM SME SA POSUNULI ZA 20 ROKOV A AKÚ MÁME VÍZIU NAŠEJ BUDÚCNOSTI V ÚNII
Členstvo v EÚ prinieslo finančné a politické výhody Slovensku a výrazne pomohlo rozvoju jeho regiónov. Občanom Slovenskej republiky poskytlo pracovné príležitosti v iných členských štátoch. Do roku 2020 dostalo Slovensko na rozvoj skoro 30 miliárd eur z európskych fondov a z nového čerpacieho obdobia (2021 – 2027) eurofondov môže Slovensko získať až 13 miliárd eur a k tomu je z Plánu obnovy k dispozícii ďalších približne 6 miliárd eur.
Lenže členstvo v EÚ nemalo byť len o čerpaní európskych peňazí. Podstata nášho členstva mala byť v implementácií európskych hodnôt. Aká by mala byť Únia a čo jej môže ponúknuť? Čo znamená byť Európanom? Chceme ešte byť súčasťou Únie? Čo priniesli eurofondy a kam nás posunie Plán obnovy? Hrozí scenár pozastavenia plánu obnovy?

Hostia:

Beáta Jurík, poslankyňa NR SR, PS
Samuel Migaľ, poslanec NR SR, HLAS-SD
Anna Záborská, poslankyňa NR SR (KÚ) a členka výboru NR SR pre európske záležitosti
Moderátor: Jozef Lenč

Organizátor: Wetzler Institute, Malý Berlín