Netradičný workshop je určený deťom od 10 do 14 rokov a jeho cieľom rozvoj hudobnej kreativity pre deti a ponúknuť súčasnú a pútavú alternatívu k dnes zaužívaným spôsobom výučby hudobnej výchovy na školách. Workshop dáva deťom možnosť vytvárať si svoju vlastnú hudbu, ktorá nie je len cieľom, ale aj prostriedkom na osvojenie si základných princípov hudobných procesov, vlastností zvuku a hudobnej kompozície.
Workshop je vhodný pre úplných začiatočníkov, ale aj pre deti, ktoré už s hudbou majú skúsenosti. Súčasťou workshopu je záverečný minikoncert, na ktorom deti zahrajú svoje skladby rodičom a známym.
kapacita workshopu: 12 detí
povinná registrácia: workshop(zavináč)malyberlin.sk
na workshop si doneste: vlastné slúchadlá a laptop s nainštalovaným softvérom SonicPi (sonic-pi.net)
Viac o workshope
„Fero Király má dar [na workshopoch] zaujať svoje publikum a vytvoriť nenútenú atmosféru, v ktorej sa nikto nehanbí vyjadriť svoj názor.“
– Hudobný život 10/2018
Workshop v deťoch hravou formou posilňuje záujem o hudbu a rozvíja ich prirodzené vlohy. Od účastníkov sa pritom nevyžaduje predošlá znalosť hudby ani schopnosť hrať na hudobný nástroj. Naopak, koncept workshopu vychádza z myšlienky, že hudbu v jej rôznych polohách máme radi všetci a lásku k nej posilňuje skúsenosť, že ju dokážeme vytvoriť a ovládnuť to, čo tradične nazývame hudobným nástrojom.
V prípade workshopu kreatívneho programovania hudby sa nástrojom detí stáva digitálny nástroj SonicPi. Ten vznikol na univerzite v Cambridge ako reakcia na nové pravidlá vzdelávania vo Veľkej Británii, kde je od roku 2014 povinnou súčasťou školských osnov programovanie. Považuje sa za zručnosť, ktorú musia aspoň v základoch ovládnuť všetci žiaci. To otvorilo dvere inovatívnym formám spojenej výučby programovania a hudby, pretože práve v tejto oblasti je takáto synergia prirodzená a pre deti pútavá. Umožňuje im pracovať s nástrojom, s ktorým dnes väčšina detí narába celkom prirodzene – s počítačom.
Využitím SonicPi je možné v krátkom čase deti hravou formou uviesť do širokých možnosti práce so zvukom a jeho organizáciou, čo ďalej podnecuje ich vlastný prirodzený záujem. Nástroj je open source, a teda voľne dostupný na bezplatné použitie.
Harmonogram workshopu
trvanie workshopu: 10:00 – 17:00
obedná pauza: 13:00 – 14:00
Počas workshopu bude pre deti zabezpečené malé občerstvenie a pitný režim.
O lektorovi
Lektorom workshopu je hudobník a učiteľ Fero Király (1979). Ferov primárny nástroj, ktorý vyštudoval a dlhodobo sa mu venuje, je klavír, no vo svojej tvorbe sa vo veľkej miere zaoberá aj digitálnymi technológiami a ich vplyvom na hudbu. Hru na klavír vyučuje súkromne a venuje sa aj ďalším vzdelávacím projektom v oblasti hudby a hudobnej kompozície.
Vytvoril elektronický hudobný nástroj Zvukodrom, ktorý pomáha deťom zoznámiť sa s hudbou a improvizáciou. Napísal knihu Botanická záhrada – zbierku experimentálnej hudby a hudobno-zvukových hier pre žiakov hry na klavír a ich učiteľov, ktorej popularita sa v uplynulých rokoch rozšírila na základných umeleckých školách po celom Slovensku.
Verejnosť ho najviac pozná ako hráča na klávesové nástroje, ktorý na Slovensku a v zahraničí sólovo alebo spolu so svojím materským súborom Cluster ensemble interpretuje diela súčasných skladateľov, prevažne Philipa Glassa a Steva Reicha. V sólových projektoch často využíva nové hraničné experimentálne polohy a skúma presahy do performance, soundartu, inštalácií a interpretácie súčasnej hudby.
Podujatie z verejných zdrojov v rámci projektu Malý Berlín 2018 finančne podporil Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj.
Mediálni partneri: trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny, Trnavsko, Trnavské Rádio.