fbpx

Workshop pre deti: Kyanotypia – vnútorné krajiny

27. októbra 2024
— Hlavná sála

Prvý jesenný workshop pre deti, Vnútorná krajina, nám priblíži jednu z najstarších fotografických techník – kyanotypiu.

Deti sa s lektorkou a umelkyňou Andreou Lakovou ponoria do bohatého sveta fantázie a pomocou rastliniek vytvoria vlastné vnútorné krajiny.

ČO JE KYANOTYPIA ?

Kyanotypia (alebo fotochemická modrotlač) je historická fototechnika, ktorou vytvárame modrobiele kontaktné fotografie a je stará skoro 200 rokov.
Pôvodne sa využívala hlavne na kopírovanie a rozmnožovanie stavebných a strojárskych výkresov. Až v posledných desaťročiach sa kyanotypia radí do umeleckých techník a „alternatívnych fotografických postupov“.

AKÝ JE POSTUP PRI KYANOTYPII?

Prvým krokom pre vznik kyanotypie je nanesenie rovnomernej vrstvy pripraveného roztoku na papier. Po uschnutí rozložíme ploché objekty (v našom prípade rastliny) na upravený papier a následne ich stlačíme medzi sklo a papier, ktoré umiestnime na slnko alebo pod UV svetlo. Exponovaný papier opláchneme pod tečúcou vodou, čím fotografiu vyvoláme a zároveň ustálime. Tadaaaaa a kyanotypia je hotová!

Vhodné pre deti od 6 rokov

ANDREA LAKOVÁ

študovala fotografiu na Akadémii umení v Banskej Bystrici, v ateliéri prof. Jiřího Davida. Momentálne žije a tvorí v Banskej Štiavnici, kde sme mohli vidieť aj jej poslednú samostatnú výstavu Miznúca krajina, vytvorenú fotografickou technikou – kyanotypia. Andrea sa venuje prevažne konceptuálnej fotografii. Jej tvorba je typická experimentovaním, procesuálnosťou a jej diela často presahujú médium fotografie.
Zachytáva banálne každodenné momenty, ktoré sú pre iných často neviditeľné.

Andreine kyanotypie sme mohli vidieť na výstave Dočasná vôňa záhrady, ktorá bola
výsledkom umeleckej rezidencie v Periférnych centrách v Dúbravici, na medzinárodnom workshope vizuálneho umenia Park CAMP v Trebišove či na medzinárodnom projekte Into the Miracles, v spolupráci s Divadlo Pôtoň.