fbpx

Workshop s Post Bellum: Tak toto neprejde!

11. novembra 2024
— Hlavná sála

Workshop prostredníctvom zážitku zoznámi žiakov s pojmami totalita, nedemokratické režimy, sloboda slova, cenzúra, ľudské práva a ich porušovanie.

Žiaci sa zoznámia so situáciou na Slovensku a v Česku v 80. rokoch 20. storočia a následne sa s lektormi dostanú k zážitkovej rolovej hre, v ktorej sa stávajú tvorcami samizdatovej literatúry.

VIAC INFORMÁCIÍ O WORKSHOPE

Študenti predstavujú skupinu ľudí, intelektuálov, umelcov s rôznymi osobnými osudmi, ktorí sa stretávajú a rozhodnú sa vytvoriť umelecké texty a vydať ich vo vlastnej réžii ako samizdaty. Postupne vzbudzujú pozornosť Štátnej bezpečnosti. Nastáva prenasledovanie, vypočúvanie, cenzúra a špirála udalostí, ktoré táto spočiatku nevinná činnosť vyvolala. Deti zažívajú situácie, v ktorých bola popieraná sloboda slova a ďalšie ľudské a občianske práva a slobody.

Lektori využívajú praktiky vtedajšej doby a študenti zažívajú dovtedy nepredstaviteľné represálie.
Účastníci sa netradičnou a nenásilnou formou zoznámia s historickými reáliami i dilemami, ktorým ľudia v tých časoch čelili. Pomocou techník osvojovania a hrania rolí spoluvytvárajú osudy ľudí
žijúcich na Slovensku a v Česku, a tak spoznávajú cenzúru, kontrolu štátnou mocou, obmedzovanie ľudských práv a slobôd.

Workshop uzatvára riadená spätná väzba, počas ktorej študenti vyjadrujú svoje pocity jednak z pozície postavy, role, ale aj z pohľadu súčasníka. Lektori sa snažia vyvolávať asociácie so súčasnosťou a upozorňovať na možné ohrozenia demokracie, slobody slova a ľudských práv.
Program kombinuje moderné metódy výučby dejín 20. storočia (oral history, zážitkové vyučovanie, simulácia, hranie rolí) s osobnostnou sociálnou a emocionálnou výchovou zameranou najmä na pozíciu jednotlivca v spoločnosti, prácu v skupine a potrebu brániť sa bezpráviu.

CIELE WORKSHOPU

  • pochopenie historických súvislostí prostredníctvom neformálneho vzdelávania
  • interaktívne zoznámenie sa s historickými reáliami a ľudskoprávnou problematikou
  • rozvíjanie sociálnej a emočnej inteligencie účastníkov pomocou vcítenia sa do motivácií a emócií postáv workshopu
  • výchova k tolerancii a porozumeniu
  • rozvoj komunikačných a argumentačných zručností účastníkov, kritického myslenia
  • prevencia sociálno‑patologických javov (xenofóbnych a rasistických postojov)
  • prevencia šikanovania

Workshop organizujeme v spolupráci s organizáciou Post Bellum.