fbpx

Ypsalon 2021 | festival spisovateľov

25. novembra 2021 — 28. novembra 2021
— Online

Ako je už v Malom Berlíne zvykom, posledný novembrový týždeň sa bude niesť v znamení literatúry. Aj tento rok sa môžete tešiť na festival spisovateľov YPSALON. Diskusie môžete sledovať z pohodlia domova, festival sa bude konať online.

→ PROGRAM

čas – hosť / moderátor

Štvrtok – 25. november:
18:00 – Noc filozofie
18:00 – Jana Juráňová / Dado Nagy
19:00 – Anasoft litera 2021: Barbora Hrínová / Dado Nagy
20:00 – Ivana Gibová / Dado Nagy

Piatok – 26. november:
18:00 – Vlada Mravcová: Pavel Vilikovský (prednáška a čítanie)
19:00 – Mária Ferenčuhová / Michal Tallo
20:00 – Ján Markoš / Ľubo Šulko

Sobota – 27. november:
18:00 – Dominika Moravčíková / Ľubo Šulko
19:00 – Martin Pollack / Michal Hvorecký
20:30 – Martin Geišberg (koncert)

Nedeľa (detský program) – 28. november:
14:00 – Hvorecký: Dunaj – magická rieka (čítačka)

Tí z vás, ktorí si zakúpili vstupenky a majú záujem o refundáciu, môžu napísať na mail podpora(zavináč)maxiticket.sk.

PROFILY HOSTÍ

Martin Pollack

Nechceme hovoriť v superlatívoch, ale sme si istí, že Martin Pollack je jednou z najväčších hviezd, aké sme kedy na Ypsalone privítali. Reportér, spisovateľ, prekladateľ. Možno ste čítali jeho Amerického cisára, Halič, či niektorú ďalšiu z jeho výnimočných kníh. V nich často píše o strednej a východnej Európe historicko-reportážnou formou.

Pollack zaujal aj svojou knihou Smrť v bunkri. V nej spracoval život svojho biologického otca, muža, ktorý bol príslušníkom jednotiek SS a počas 2. svetovej vojny operoval aj na Slovensku. Takto sa Pollack vyrovnával s nacistickou minulosťou svojich predkov.

Tešíme sa, že Martin Pollack príde medzi nás na našom festivale spisovateľov Ypsalon.

* * *

Jana Juráňová

Jana Juráňová vo svojom prozaickom a dramatickom diele narúša stereotypy, slovenské mýty, pracuje s dávkou irónie a otvorene sa vyjadruje aj k pálčivým otázkam súčasnosti. Na Ypsalone predstaví najnovšiu knihu Naničhodnica.

Ako sama tvrdí, témy si nevyberá, skôr na ne len tak narazí, píše však o postavách inšpirovaných reálnymi ľuďmi. Púšťa sa do polemiky so spoločnosťou a jej mocenskými, historickými, morálnymi štruktúrami a autoritami. Je spoluzakladateľkou feministického kultúrneho, vzdelávacieho a publikačného projektu Aspekt a nepochybne patrí k najvýznamnejším predstaviteľkám feministického literárneho diskurzu na Slovensku.

Pracovala aj ako dramaturgička v Divadle Jána Palárika v Trnave. S jej knižkami ste sa mohli stretnúť v anglickom, nemeckom, maďarskom, slovinskom aj švédskom preklade. Juráňová píše prózy zo súčasnosti a v súčasnosti vieme povedať, že príde aj na najbližší ročník Ypsalonu.

* * *

Ivana Gibová

Odvážna rozprávačka s často prekvapivým štýlom písania. Nešetrí absurditou, neviazaným humorom, ale pri čítaní jej textov vám môže byť aj poriadne mrazivo. Jej najnovšia kniha Eklektik Bastard, sa dostala do finálovej desiatky Anasoft litera. Je zbierkou sarkastických poviedok, ktoré zachytávajú frustrácie single života po tridsiatke.

Narodila sa v Prešove. Je absolventkou Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Knižne debutovala zbierkou poviedok Usadenina (2013), predtým publikovala svoje poviedky v rôznych časopisoch.

Je laureátkou viacerých literárnych súťaží. Jej druhá prozaická kniha, ktorá vyšla v roku 2014 pod názvom Bordeline, sa stala námetom pre rovnomennú inscenáciu divadla Stoka. So svojou treťou prozaickou knihou Barbora, Boch a Katarzia (2016) sa prebojovala do finálovej desiatky Anasoft litera 2017.  

* * *

Ján Markoš

vo svojich knihách rozoberá aktuálne spoločenské témy, kritické myslenie a zrozumiteľným jazykom spája filozofiu, históriu a vedecké experimenty. Je autorom bestselleru Sila rozumu v bláznivej dobe – manuál kritického myslenia (2019), knihy Medzi dobrom a zlom, ktorá sa venuje etickým dilemám (2020). Jeho najnovšia kniha Bližšie k sebe – hľadanie ľudskosti v dobe médií, technológií a vedy (2021).

Vyštudoval filozofiu a evanjelickú teológiu na Karlovej univerzite v Prahe. Učil na petržalskom gymnáziu CS Lewisa a viedol Sokratov inštitút, doplnkové vzdelávanie pre nadaných vysokoškolákov. 

Markoš je tiež šachovým veľmajstrom, trénerom a autorom. Jeho kniha Pod hladinou: 33 kapitol o tajomstvách šachu získala v roku 2018 od Anglickej šachovej federácie prestížne ocenenie Book of the Year Award. 

* * *

Martin Geišberg

jeho hudobná tvorba je výnimočným žánrom na hrane medzi divadlom a koncertom. Jeho tvorba je poetická, občas premiešaná básňami, plná baladických tónov ale aj temperamentných piesní.

Dôkazom toho sú jeho dva albumy: V Jablkovom Kraji a Na Modrej Planéte. Okrem hudobnej tvorby je známy tiež pre skladanie divadelnej hudby, ale aj ako dramaturg a režisér. Skomponoval hudbu do niekoľkých inscenácií – Lepetit Malý princ (CreDance company a DPOH Bratislava), Čepiec (DJGT Zvolen), Smelý zajko (BD Žilina). 

Je absolventom divadelnej dramaturgie na VŠMU. Ako pesničkár sa predstavil na mnohých javiskách a odohral stovky koncertov na rôznych miestach.

* * *

Barbora Hrínová

Vyhrať Anasoft literu so svojou knižnou prvotinou je unikát, skoro ako jednorožce. Práve taký názov, teda Jednorožce, dostala jej kniha. Je o večných hľadačoch, o ľuďoch istým spôsobom odlišných, ktorí sa len snažia o lásku, vzťah, akceptáciu alebo porozumenie.

Vyštudovala dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave, kde v súčasnosti pedagogicky pôsobí v Ateliéri scenáristickej tvorby. Zároveň absolvovala výskumné pobyty v Gruzínsku a ako držiteľka Fulbrightovho štipendia štúdium na univerzite v Kalifornii. Spolupracovala na viacerých televíznych seriáloch a reláciách.

* * *

Mária Ferenčuhová

patrí medzi najvýznamnejšie slovenské poetky súčasnosti. Vo svojej tvorbe pracuje s témami vzniku sveta, svetlom, tmou či osudom človeka. Jej texty sú nasiaknuté intímnou a znepokojujúcou atmosférou.

Mária Ferenčuhová spája elementy, ktoré na prvý pohľad nie sú vôbec poetické. Vo svojej poslednej zbierke Černozem inšpiruje vedeckým pohľadom Hawkinga a estetikou molekulárneho biológa Schatza. Spája vesmírnu veľkosť s niečím blízkym i ľudským. Jej poézia vyšla v prekladoch vo Francúzsku, v Srbsku, v Slovinsku, vo Veľkej Británii, v Macedónsku, v Grécku a na Ukrajine.

Vyštudovala filmovú scenáristiku a teóriu filmu na VŠMU, ako aj Sciences du Langage v Paríži. Jej básnická zbierka Imunita získala viacero ocenení a mala veľký úspech medzi čitateľmi.

* * *

Dominika Moravčíková

Dominika Moravčíková predstavuje „obojživelný talent” venuje sa poézii aj próze. Jej zbierka básní Deti Hamelnu bola označená za najsilnejší slovenský debut posledných rokov. 

Pochádza zo Strečna, momentálne je doktorandkou na FF UK v Prahe. V roku 2019 zvíťazila v súťažiach Básne SK/CZ a Poviedka. Dominika Moravčíková je viacnásobná účastníčka a finalistka Medziriadkov. Minulý rok sa dostala na tvorivú rezidenciu Kina Úsmev v Košiciach a rezidenčný program Trojica Air v Banskej Štiavnici.

* * *

Vladimíra Mravcová 

vyštudovala literatúru, jazyk a výtvarné umenie. V rámci doktorandského štúdia v Ústave slovenskej literatúry SAV sa venovala literatúre šesťdesiatych rokov 20. storočia., predovšetkým próze citovej výchovy. Momentálne je súčasťou tímu skúmajúceho geopoetiku Bratislavy po roku 1918.

Na festivale pri príležitosti nedožitých osemdesiatych narodenín Pavla Vilikovského porozpráva o jednom z najváraznejších a najdôležitejších spisovateľov Slovenska. Prednáška bude obohatená o projekciu, čítanie z vybraných diel a spoločne budeme hľadať odpovede na otázku, čím bol a ďalej bude jeden z najväčších slovenských spisovateľov. Venovať sa budeme jeho rannej tvorbe naplnenej témami dospievania, citovosti či hľadania identity, ale aj neskoršej tvorbe konfrontujúcej sa s otázkami pamäte, zabúdania či staroby.

* * *

Michal Hvorecký

je veľmi flexibilný autor, preto aj jeho tvorba je žánrovo veľmi pestrá. Väčšina jeho literárnych textov je plná rôznych exkurzov a citácií z politológie, marketingu, teórie reklamy, sociológie či estetiky, čo vyúsťuje do akéhosi popkultúrneho panoptika, v ktorom nechýbajú prekvapujúce riešenia.

Venuje sa aj tvorbe pre deti. na festivale spoločne s ilustrátorkou Simonou Čechovou predstavia najnovšiu knihu Dunaj – magická rieka. 

* * *