Grécke stretnutie s kultúrnymi centrami z Európy

V priebehu roka 2024 sa zástupcovia kultúrneho centra Malý Berlín už tradične zúčastnili medzinárodných stretnutí siete kultúrnych centier Trans Europe Halles. Sieť Trans Europe Halles už viac ako 40 rokov slúži ako platforma vzájomnej podpory a pomoci medzi kultúrnymi centrami v celej Európe.

Rok čo rok sa tieto stretnutia odohrávajú dvakrát, to druhé sa v uplynulom roku udialo v gréckom meste Epanomi, 30 kilometrov od Solúnu. Stretnutia sa zúčastnili za Malý Berlín Soňa Jakubove a Michal Klembara.

Hlavným stanom podnetného podujatia bolo kultúrno-kreatívne centrum s názvom Fix in Art (ΦΙΞ in art). Zaujímavá bola hlavná téma, ktorá mala veľa spoločného s históriou Grécka. Názov konceptu Argatia, ktorý bol najsilnejším motívom podujatia, totiž pochádza zo starogréckeho dialektu. Vyjadruje kolektívnu podporu a silu komunity, prejavujúcu sa vždy, keď jednotlivec čelí nespravodlivosti či výzvam.

Program konferencie bol koncipovaný s cieľom zdôrazniť podstatu súdržnosti, umeleckej slobody, environmentálneho povedomia a predovšetkým sily komunít,“ objasnila bližšie Soňa Jakubove. Dodala, že otváracia panelová diskusia reagovala na koncept Argatia a jeho prepojenie s históriou a so súčasnými výzvami. 

V úvodnom paneli TEH98 vystúpili štyria hostia: vizuálny umelec a prezident organizácie Communitism – Angel Torticollis, riaditeľka festivalu Anibar International Animation Festival – Arba Hatashi, predseda centra Holzmarkt z Barlína – Mario Husten a bývalý zástupca starostu pre kultúru a cestovný ruch mesta Thesaloniki – Spiros Pengas. „Diskutovali na tému komunitnej solidarity a toho, čo to znamená v rámci siete Trans Europe Halles či v širšom kontexte,“ prezradila viac detailov Soňa Jakubove. Diskutujúci sa zamýšľali aj nad témami ako sú spoločná zodpovednosť a komunitná angažovanosť v ére rastúceho individualizmu a finančnej nestability a o diskutovali aj tom ako ich možno kultivovať.

Súčasťou programu bola diskusia zástupkýň slovenských nezávislých kultúrnych centier o stave kultúry na Slovensku. „Diskusie sa zúčastnili aj okolité krajiny strednej Európy a spoločne sme zdieľali výzvy, s ktorými jednotlivé krajiny bojujú. Témou tiež bola otázka čo môžeme spoločne robiť pre zachovanie demokratických hodnôt a umeleckej slobody – nielen na Slovensku,“ vysvetľuje Soňa Jakubove, jedna z účastníčok stretnutia Trans Europe Halles.

Počas konferencie sme už tradične konalo stretnutie Meet the Players, ktoré poskytlo príležitosť nadviazať kontakty s miestnymi neziskovými organizáciami. „Dozvedeli sme sa viac o ich inšpiratívnej práci a preskúmali možnosti potenciálnych spoluprác a podpory,“ zhodnotila Soňa Jakubove.

„V rámci konferencie sme sa tiež venovali medzinárodnému projektu Cultural Spaces as Catalysts for Democracy (CSCD), v ktorom je Malý Berlín jedným z partnerov spolu s Izolyatsia Foundation (Ukrajina), Salaam Cinema (Azerbajdžan) a Culture and Management Lab (Gruzínsko),“ vysvetlila Soňa Jakubove. Cieľom projektu CSCD je posilnenie prepojenia medzi kultúrnymi priestormi, ktoré sú často pevnými bodmi pre miestne komunity. Na tomto partnerskom stretnutí sa zúčastnili partneri projektu a spoločne diskutovali o stratégiách na posilnenie nezávislých kultúrnych centier, aby sa stali dôveryhodnými miestami kde sa môžu komunity stretávať, zdieľať obavy a pracovať na spoločných riešeniach. 

Konferencia bola zároveň skvelou príležitosťou osobne sa stretnúť s partnermi z prebiehajúcich aj plánovaných medzinárodných projektov. „Osobitne som sa venovala propagácii nášho rezidenčného programu pre kultúrnych manažérov a umelcov,“ detailnejšie opisuje Soňa Jakubove.

Účasť na stretnutí TEH98 bola opäť nesmierne dôležitou nielen pre našu organizáciu, ale aj pre širší kontext kultúry na Slovensku, zároveň sme mali možnosť posilniť naše partnerstvá či nadviazať nové kontakty.

Za podporu tejto účasti ďakujeme Fondu na podporu umenia.