fbpx

Výstava 30 stupňov v Čepan Gallery

Stoličky, kresby a svetlé steny. Tak z diaľky vyzerá aktuálna výstava v Čepan Gallery. Čo však skrýva pri bližšom pohľade? S touto otázkou pomôže osobná návšteva a nasledujúce riadky.

V čase vernisáže sme sa pre náš web porozprávali s Ludmilou Hrachovinovou, autorkou výstavy 30 stupňov a s Miroslavou Urbanovou, kurátorkou výstavy. Prečo vlastne 30 stupňov? „K názvu sme sa s kurátorkou Mirkou dostali až po tom, ako sme si zadefinovali tému ,stolička‘. Vymyslela ho Mirka,“ prezradila Ludmila Hrachovinová. „30 stupňov našla som si obrázok, ktorý ukazoval uhol, ktorý opisuje naše telo pri sedení pri počítači,“ prezrádza Miroslava Urbanová a dopĺňa: „Zdalo sa mi to chytľavé, keď niekto povie 30 stupňov, človeku najskôr napadne, že asi ide o teplotu.“ Miroslava priznala, že ide o malý clickbait, ktorý naláka zvedavcov a skrýva sa za ním viac, než sa na prvý pohľad zdá. Proces, pohyb, naznačenie smeru, uhla, budúceho diania. 30 stupňov – jedna hodnota, naznačujúca mnoho vecí. „Ľudka pracuje s uhlami, s pohybom na plátne, tak sme to spojili aj v takejto rovine,“ prezrádza Miroslava.

Súčasťou výstavy sú, možno trochu nečakane, aj objekty, ktoré nie sú priamo na stenách. Ide o stoličky, ktoré Ludmila doniesla do Čepan Gallery. Podľa oboch dám pripomínajú trajektóriu toho, čo je každodenné, keďže aj my sme pripútaní k stoličkám. „Rada reagujem na to, keď má priestor nejakú špecifickú charakteristiku, keď je využitý sčasti aj inak, ako len na výstavné priestory,“ hovorí autorka. Čo presne táto veta v kontexte jej aktuálnej výstavy znamená? „Veľmi ma zaujalo to, že priestor je využitý aj ako akási kancelária pre strážnikov. Výstava sa tak rozšírila aj o túto časť,“ prezradila Ludmila viac o tom, že aj zamestnanci Nádvoria sú nečakanou časťou expozície.

Dámy sa potešili aj priestorom. Špeciálne vonkajšej stene, či, lepšie povedané, sklu. „Páčilo sa nám aj to, že do galérie vidno z Nádvoria. Skúšali sme sa pohrať s priehľadom, s tým, čo bude vidno, na čo dať akcent,“ objasnila Miroslava. Dodáva, že hoci do Trnavy nechodí často, v týchto miestach nebola prvýkrát. Ona aj Ludmila už boli hosťkami jednej zo série prednášok o vizuálnom umení – Raster.

Čo všetko je vlastne na výstave 30 stupňov k videniu? „Tri obrazy, dve kresby a spomínané stoličky,“ vypočítala Ludmila a dodala: „Obrazov som priviezla viac, selekciou prešli až na mieste. Stoličky sú priamo z môjho ateliéru, sedela som na nich pri tvorbe. Okrem kresieb – pri tých sa veľa hýbem – nerobím ich v sede.“ Na rozdiel od kresieb a obrazov, stoličky nie sú pevnou súčasťou výstavy a návštevníci si ich môžu premiestňovať tak, aby sa im všetko vnútri galérie sledovalo čo najlepšie. „Pokojne nech robia aj stojky, videla som, že je to módny trend na Instagrame a Tik-toku, tak prečo nie aj v galérii?“ smiala sa kurátorka Mirka.

Celá výstava sa začala rodiť v hlave kurátorky ešte pár mesiacov dozadu. „Videla som open call do Čepan Gallery. Ľudka bola v minulosti nominovaná na Cenu Oskara Čepana, ja som pracovala na projekte, ktorý sa obracal k jeho osobnosti. A tak som si povedala, že do toho pôjdem – ale jedine s Ľudkou,“ priznala svoju motiváciu Miroslava. Ludmila, ktorá sa spolupráci teší, priznala, že toto nie je „stoličkové finále“, ale že sa môžeme tešiť aj na voľné pokračovanie výstavy 30 stupňov. „Počítam s ďalšími stoličkovými projektami. Je pravda, že kombináciu stoličky a obrazu som už v minulosti použila. Túto tému mám v hlave už dlhšie, pracujem s ňou. Prvýkrát je toto však podané ako téma o stoličke,“ dodala na záver.

Výstavu 30 stupňov si môžete pozrieť v Čepan Gallery na Nádvorí na Štefánikovej 3 v Trnave do 3. júla 2022.

Ján Janočko

Foto: Petra K. Adamková, Michaela Lehoczká